Spa Terapisi Hakkında Neler Biliyoruz ?

 

SPA Kelimesini her yerde duyuyoruz değil mi? Son zamanlarda insanlar onun hakkında çok şey konuşmaktadırlar, fakat nedense bir çok kişi SPA sözcüğünün gerçekten ne anlama geldiğini tam olarak bilmemektedir. Şimdi burada kısaca sizlere SPA nedir, SPA Terapisi denilince içine neleri alır?aktarmak istedim.Kısaca, “su ile gelen sağlık” anlamını veren “SPA” sözcüğü ile ilgili aynı anlamı taşıyan fakat, farklı şekillerde yazılan kelimeler görmek mümkündür.Örneğin; “Salus Per Aquam”. “Sonus Per Aqua” “Salut Per Aqua” “Sanitas Per Aquas” bu sözcüklerin ortak anlamı;

 

Latince “Sanitas”, “Sağlık”,/ “Aqua”, “Su” kelimelerinin birleşimi sudan veya suyla gelen sağlık olarak bilinmektedir.

 

 

Genel anlamda; sağlığı, zindeliği, estetik ve güzelliği, iyileşmeyi su ve suyun iyileştirici gücüyle kazanma denebilir.SPA yukarıdaki anlamlarının yanı sıra, bireye bedensel ve ruhsal açıdan iyileştirme ya da terapi hizmeti sunmayı amaçlayan merkez anlamına da gelmektedir.

 

Tarihsel olarak bakıldığında spa’nın geçmişi Roma İmparatorluğu’na kadar uzanmakta. Savaşlardan yorgun ve perişan dönen Romalı askerlerin yaralı bedenlerini iyileştirmek için inşa ettirdikleri banyolardaki tedaviye o dönem “Sanus Per Aquam” [SPA] –sudan gelen sağlık- adı verilirmiş. Hatta bu dönemde aynı sebeple Belçika’da kurulan, 14. yüzyılda meşhur olan ve günümüze dek gelen Spa isimli bir şehir de kurulmuş. Roma’da başlayan fakat Avrupa’da farklı şekillerde gelişen spa kültürü; tarih içinde, mineral suları, deniz suyu kullanımı ve daha pekçok terapiyi kapsamış. Spa kültüründe, tarihsel olarak ana tema tedavi olarak ön plana çıkmakta ve bunun belirleyici formu da hidroterapi.Bizim kültürümüzde ise hiç yabancı olmadığımız birşey değilmidir su ile terapi.Osmanlı kaplıcaları ve hamamları bugün bile dillerde.

 

Kişilerin problemlerine göre her türlü ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayan ve sağlıklarının daha iyiye gitmesi amacıyla kurulan ve güzellik merkezlerine bile Spa adı verilmeye başlandı. Yani, sağlık merkezi, sağlık kulübü, dinlence ve terapi merkezi anlamına gelmektedir.Spalardaki tedaviler ıslak terapiler (hidroterapi), kuru terapiler (masajlar, vücudun sarılıp sarmalanması), zindelik terapileri (oksijen teneffüsü) ve güzellik terapileri olarak sınıflandırılabilir. Bir spa merkezinde genellikle bir sauna, buhar odası ve spa havuzu bulunuyor.

 

Kelime anlamından daha geniş bir kapsama sahip olan SPA günümüzde yalnızca su ve çamur terapilerini değil sıcak su havuzu, çeşitli masaj terapileri, aroma terapileri, güzellik ve bakım gibi sağlık kür hizmetleri veren tesislere verilen bir isim olup su ile iyileşme, suyun kullanımından gelen sağlık, suyun sıcak, soğuk ve farklı biçimlerdeki akıtma, damlama, püskürtme gibi uygulamaları ile kazanılan dinlenme ve ferahlama duygularının edinildiği bütünleyici terapi anlamında da kullanılmaktadır.

 

 

SPA Terapisi ile bedensel temizliğinizin yanı sıra , içsel dinginliğinizi de rahatlatmaya çalışıyorsunuz. Bu yüzden su sesi ve çevresinde yakılmış mumlar sizi büyülü bir ortama çağırıyor ve kendinizi değerli hissetmenizi sağlıyor. Yine Eski Türk kültüründe de ruhsal ve sinirsel rahatsızlıkların Su sesi ile tedavi edildiğini biliyoruz değil mi?

 

 

Bu ortamı evde sizde kendinize hazırlayın. Küvetinizi su ile doldurun. İçine birzparfümler sıkın veya güzel kokulu bir losyon dökün. Banyonuzda hoş kokulu mumlar yakın. Küvetinizin çevresini güllerle donatın. Suya uzanın ve güzel şeyler düşünün. Tüm negatifliklerin sizden uzaklaştığını ve tüm güzelliklerin size yaklaştığını düşünün.